Innowacje. Wspieramy
nowe i ciekawe rozwiązania.
Nasza Analiza
Innowacyjność w Polsce
Innowacyjność w Polsce w porównaniu z innymi krajami OECD nie wygląda imponująco. Znajdujemy się na jednym z ostatnich miejsc w tej organizacji. Na badania i rozwój w naszym kraju przeznaczany jest 1 procent PKB.
W naszym programie oferujemy pomoc dla zespołów badawczych pracujących nad powstaniem innowacyjnego produktu lub procesu produkcyjnego.
Realizujesz prace badawczo-rozwojowe? Chcesz pracować nad powstaniem produktu, usługi lub technologii? Mamy fundusze i organizację aby ci pomóc.
Zgłoś swój Projekt
Innowacje, to wdrożenia nowych lub istotnie ulepszonych produktów (wyrobów lub usług), nowych lub istotnie ulepszonych procesów, metod marketingowych lub organizacji, w zakresie praktyk biznesowych, organizacji miejsca pracy bądź relacji ze środowiskiem.
Nasz kraj, w rankingu innowacyjności Bloomberga z 2017 roku, znalazł się na 22 miejscu. Wyżej są zarówno nasi zachodni sąsiedzi – Niemcy (miejsce trzecie), jak i północni – Szwedzi (miejsce drugie) oraz Finowie (miejsce piąte). Czynniki, które były brane pod uwagę to procentowy udział wydatków na badania i rozwój w produkcie krajowym brutto (Polska na 35. miejscu), udział produkcji dodanej w PKB (16. miejsce), procentowy udział spółek z branż wysoko zaawansowanych technologicznie w całości rodzimych firm (22.), lokalny zasięg szkolnictwa wyższego (15.), odsetek osób zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe w całości populacji (35.) oraz lokalną aktywność patentową (24.).
Polskie firmy oraz instytuty stają się coraz bardziej innowacyjne. W 2016 roku Europejski Urząd Patentowy przyznał im 180 patentów, czyli o 19% więcej niż rok wcześniej. Niestety w tym samym czasie liczba zgłoszeń patentowych spadła o 27,9%, co przełoży się na gorsze wyniki w kolejnym roku lub dwóch. Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.
Projekty Fundacji Ander.
Innowacyjna turbina gazowa
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania kultur szczepów bakterii probiotycznych.
Technologia wytwarzania probiotyków
Celem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania kultur szczepów bakterii probiotycznych.
Platforma wczesnego ostrzegania
Przedmiotem projektu jest innowacyjna platforma wczesnego ostrzegania przed wykwitami sinic w akwenach i ciekach wodnych.
Inteligentna metoda numeryczna
Celem projektu jest opracowanie technologii w celu usprawnienia procesów analiz wytrzymałościowych.
Modułowy magazyn energii
Celem projektu jest opracowanie modułowego magazynu energii opartego na bateriach do pojazdów elektrycznych.
Innowacyjne czujniki glebowe
Celem prac badawczych jest stworzenie nowego rozwiązania, które umożliwi monitorowanie przebiegu zmian parametrów żyzności gleby w trakcie wegetacji.
Nowatorska technologia zbierania pieczarek
Celem projektu jest opracowanie urządzenia służącego do zbioru pieczarek na półkach w hali produkcyjnej.
Robot zabezpieczający połączenie rur
Przedmiotem projektu jest opracowanie prototypu automatycznego robota samojezdnego, zabezpieczającego połączenia rur przesyłowych.
System automatycznej kontroli upraw
Celem projektu jest opracowanie systemu predykcji stanu upraw rolnych w farmach wertykalnych.
Innowacyjna receptura wegańskiego tuńczyka
Projekt ma na celu opracowanie receptury i technologii wytwarzania nowego, innowacyjnego wyrobu będącego wegańskim odpowiednikiem tuńczyka, na bazie Chlebowca różnolistnego.
Technologia ulepszenia paszy drobiowej
Celem projektu jest opracowanie zasad i sposobu stosowania dodatku paszowego dla drobiu grzebiącego ograniczającego emisję NH3 do środowiska.
Rozwiązanie zwiększenia pojemności baterii
Głównym celem projektu jest opracowanie materiału kompozytowego na bazie cząsteczek nanokrzemu pokrytych materiałami węglowymi, który posłuży do zwiększenia pojemności baterii litowo-jonowych.
Technologia produkcji grafenu płatkowego
Celem projektu jest zwiększenie skali produkcji grafenu płatkowego.
Innowacyjny system monitorowania wód
Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych dla opracowania narzędzia, które będzie wspierało procesy monitorowania wpływu kopalń odkrywkowych na środowisko.
Technologia wytwarzania granulatów i peletek
Celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych w skali laboratoryjnej, półtechnicznej oraz pilotażowej produkcji.
Prototyp urządzenia mechanicznego
Ideą projektu jest stworzenie uniwersalnego komponentu dynamicznego – UKD.
System optymalizacji zbiórki odpadów
Celem projektu jest stworzenie elastycznego narzędzia optymalizacyjnego, dzięki któremu możliwe będzie generowanie optymalnych harmonogramów wywozu odpadów przez gminy, miasta i związki gmin.
Innowacyjna turbina wiatrowa
Przedmiotem projektu jest dokonanie innowacji produktowej dotyczącej opracowania drukarki do uzyskiwania wytrzymałych elementów w technologii przyrostowej w obiegu zamkniętym.
Mobilna technologia odzyskiwania baterii
Przedmiotem projektu jest dokonanie innowacji produktowej dotyczącej opracowania drukarki do uzyskiwania wytrzymałych elementów w technologii przyrostowej w obiegu zamkniętym.
Technologia druku przyrostowego
Przedmiotem projektu jest dokonanie innowacji produktowej dotyczącej opracowania drukarki do uzyskiwania wytrzymałych elementów w technologii przyrostowej w obiegu zamkniętym.